Jak vybrat ideální krabičkovou dietu?

Mgr. Alexandra Bednářová

Krabičkové diety se těší stále větší oblibě a není se čemu divit. Zdravé jídlo bez nutnosti nakupování a následné přípravy je efektivní cestou za zdravou a štíhlou postavou, která je navíc časově i finančně efektivní. Pokud jste se i vy rozhodli vydat se na cestu zdravého stravování, pravděpodobně jste narazili na desítky firem, které tuto službu nabízí. Jak si ale mezi záplavou nabídek vybrat tu správnou? Co vše byste měli zvážit předtím, než si program objednáte, a v čem se jednotlivé krabičkové diety mezi sebou liší? 

Poradíme vám, jak se ve výběru zorientovat a vybrat si tu správnou krabičkovou dietu, která nabízí nutričně vyvážený jídelníček plný kvalitních surovin.

Proč přemýšlet nad výběrem kvalitní krabičkové diety

Strava hraje klíčovou roli v našem každodenním životě a má vliv na fyzické i duševní zdraví. Proto je důležité, aby byla krabičková dieta nejen nutričně bohatá, ale také aby odpovídala vašim individuálním potřebám. Přestože se na webech jednotlivých firem nabízejících krabičkovou dietu můžete dočíst řadu užitečných informací, některé faktory zjistíte až při samotném odběru krabiček. 

Na našem webu se vám proto snažíme prostřednictvím recenzí předat co nejvíce informací předem, abyste nekupovali zajíce v pytli, a ušetřili tak peníze za nekvalitní krabičky.

Jaké faktory při výběru krabičkové diety zvážit

Pokud jste se rozhodli krabičkovou dietu vyzkoušet, jako první byste si měli ujasnit, co od programu očekáváte. Sepište si veškeré pro vás důležité faktory a následně podle kritérií vyberte dovozce, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám. 

Abychom vám celý proces usnadnili, sepsali jsme hlavní faktory, které byste při výběru měli zvážit. Myslete ale na to, že každý má jiné preference, ne všechny faktory jsou proto pro každého stejně podstatné a je potřeba brát v potaz vaše individuální potřeby.

Pro koho je dieta určena

Už máte jasno, co od krabiček očekáváte? Chcete žít zdravěji, cítit se lépe, jíst pravidelně nebo byste rádi nabrali svalovou hmotu a zlepšili svůj sportovní výkon? 

Cílem však nutně nemusí být změna životního stylu, krabičková dieta pro vás může být vhodná také z důvodu efektivní úspory času na mateřské, při nemoci, případně pokud máte náročné zaměstnání a chcete mít více volného času sami pro sebe. Krabičkovou dietu ocení i senioři, pro které je vaření příliš náročné či lidé, které vaření nebaví.

Jaký je váš stravovací styl

Pokud ve svém jídelníčku máte určité preference, nezapomeňte je při výběru krabičkové diety zohlednit. Může se jednat o výživové omezení, alergie nebo jen vlastní přesvědčení, kvůli kterému specifické potraviny nejíte. Dnes už je na trhu řada firem, které do nabídky začleňují programy pro vegetariány, vegany nebo osoby s laktózovou či jinou intolerancí.

Energetická hodnota jídelníčku

Dalším důležitým faktorem je vaše denní kalorická spotřeba. Tu si lze snadno vypočítat podle bazálního metabolismu na některé z online kalkulaček. S ohledem na váš cíl si spočítejte, kolik energie potřebujete denně přijmout, a vyberte dovozce, který danou variantu nabízí.

Na kolik dní krabičky potřebujete

Krabičkovou dietu si můžete objednat na celý pracovní týden, některé společnosti pak nabízí dovoz i o víkendu, případně umožňují vybrat si pouze konkrétní dny. Je ideální, když má firma nabídku dovozu co nejširší, časem se totiž vaše priority mohou změnit a v případě omezené nabídky odběru byste pak museli hledat jiného dodavatele.

Výběr jednotlivých chodů

Máte obědy v práci a potřebujete si zajistit pouze večeře? Dodavatelé obvykle nabízí jak možnost celodenního jídelníčku zahrnující snídani, oběd a večeři (někdy také dopolední a odpolední svačinu), tak možnost objednání pouze některých chodů. Zjistěte si proto, zda daná společnost nabízí fixní počet jídel nebo si konkrétní chody můžete vybrat.

Cena

Dalším důležitým faktorem ke zvážení je cena. Dejte si pozor na to, co vše je do ní zahrnuto a zda je pro vás výsledný program výhodný jako celek. Cena může být uvedena bez nebo s dopravou, časté jsou ale i množstevní a věrnostní slevy, případně VIP balíčky. Liší se také minimální množství jídel, které je možné objednat. Někteří dovozci nabízí tzv. objednávku na zkoušku s jídlem na jeden až dva dny, u jiných si musíte zaplatit rovnou celý týden.

Doprava

Pokud jste z velkého města, najít firmu s vámi preferovaným způsobem a časem dopravy nebude těžké. V okrajových lokalitách a menších městech je však možnost dopravy nejdůležitějším faktorem, podle kterého byste se při výběru měli řídit, jelikože většina dodavatelů stále působí spíše ve velkých městech. Zjistěte si proto, jestli daná společnost na vybranou adresu krabičky dováží, případně zda je možné si objednávku vyzvednout na odběrném místě. 

V případě dovozu je benefitem krátké časové okno, aby vás čekání na kurýra příliš neomezovalo. V potaz berte také frekvenci dodávek. Některé společnosti vozí jídlo přímo v daný den, jiné 1 – 2 dny dopředu, proto se raději ujistěte, že máte v ledničce dostatek prostoru pro větší množství krabiček.

Spolupráce s nutričním specialistou

Při výběru krabičkové diety byste měli myslet také na to, kdo se podílí na sestavení stravovacího plánu dané krabičkové diety. Ideální je, pokud firma spolupracuje s nutričním specialistou, který sestavuje jídelníčky, vytváří recepty a dohlíží na finální produkt.

Pestrost jídelníčku 

Vyvážený jídelníček by měl být prioritou, ať už je váš cíl jakýkoliv. Dejte si proto pozor, aby se v daném programu jídla příliš často neopakovala a stravovací plán byl dostatečně pestrý. Orientovat se můžete podle jídelníčku, který na svých stránkách většina firem zveřejňuje, případně na základě uživatelských recenzí či recenzí na našem webu.

Kvalita surovin

Kvalita použitých surovin je klíčovým faktorem pro zdravé tělo, proto je důležité znát původ ingrediencí, které na přípravu jídel daná firma používá, a jakým způsobem byly zpracovány. Snažte se vyhnout nadměrnému množství přidaného cukru, soli či umělým sladidlům. Pokud je pro vás kvalita prioritou, někteří dovozci nabízí jídlo v bio kvalitě nebo používají maso a mléčné výrobky z farem.

Možnost nahrazení jídel či surovin

Jestliže máte alergii či intoleranci na určitou skupinu potravin nebo vám jen dané jídlo nechutná, některé firmy nabízí možnost náhrady surovin, případně celého jídla. To se hodí zejména pokud máte specifické chuťové preference a víte, že vám určitá skupina potravin dělá problém.

Způsob přípravy jídel

Kvalita stravy spočívá nejen ve výběru surovin, ale také ve způsobu, jakým jsou jídla připravována. Zvažte proto také metodu úpravy pokrmů – zda převažuje vaření, pečení či příprava na páře nebo se v jídelníčku objevují spíše grilovaná a smažená jídla. 

Nutriční vyváženost

Vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků hraje v jídelníčku stejně zásadní roli jako dostatek vitamínů a minerálů. Je tedy vhodné, aby se na jeho sestavování podíleli odborníci, kteří zajistí správnou rovnováhu potřebných živin. Jestliže se ve výživě příliš neorientujete, můžete se řídit podle našich recenzí od nutričních specialistů, kteří vyváženost makroživin u jednotlivých krabičkových diet hodnotí.

Dostatek informací

Při výběru zohledněte také dohledatelnost informací o nutričních hodnotách potravin, původu surovin, složení daného jídla i samotném dodavateli. Výhodou je také snadný přístup k jídelníčku, nejlépe na několik dní dopředu. Dostatek informací vypovídá o transparentnosti dané společnosti a usnadní vám výběr stravovacího plánu i jednotlivých jídel.

Možnost úpravy objednávky

Pokud budete chtít přerušit či zrušit objednaný plán, je dobré mít možnost vyřešit požadavek co nejjednodušeji. Zjistěte si, jaké jsou možnosti zrušení a přerušení objednávky, tedy kolik dnů dopředu je nutné změnu hlásit a jakým způsobem – zda stačí online, případně je nutné kontaktovat dovozce telefonicky. Také je dobré vědět, jakým způsobem dodavatel přistupuje k finanční náhradě a co se stane s nevyčerpanými penězi – jestli vám budou připsány zpět na účet nebo je dostanete ve formě kreditů na další objednávku, případně jinou formou. 

Zákaznická podpora

Ať už budete potřebovat upravit objednávku nebo požádat o změnu termínu či místa doručení, pohotovou reakci jistě oceníte. Ideální je možnost kontaktovat dovozce nejen e-mailem a telefonicky, ale také prostřednictvím online chatu. Roli hraje i reakční doba dodavatele, která může být v řádu minut až hodin, ale také několika dnů.

Balení krabiček

Pokud je pro vás důležitý ekologický přístup, ověřte si, zda daná společnost používá k balení jídel recyklovatelný materiál, případně jiné ekologicky šetrné varianty, například vratné krabičky. Podstatné je také kvalitní uzavírání, aby vám jídlo v tašce nevyteklo, a pokud plánujete pokrm ohřívat přímo v krabičkách, myslete i na to, že ne každý obal snese vysoké teploty a najděte si dodavatele, který používá krabičky k tomu určené. Tuto informaci však na webu většinou nezjistíte, doporučujeme se tedy orientovat podle našich recenzí, případně objednávku sami vyzkoušet.

Datum spotřeby

Přestože se u krabičkové diety předpokládá, že daný pokrm budete konzumovat následující den, někdy se může stát, že jídlo sníst nestihnete. V takovém případě se delší doba spotřeby hodí, na druhou stranu, příliš dlouhá trvanlivost také není žádoucí, jelikož čerstvost surovin je pro zdravý jídelníček zásadní. Hledejte proto dovozce, kteří tento faktor zohledňují a jídlo připravují maximálně 1 – 2 dny dopředu.

Konzultace s nutričním terapeutem

Jestliže si krabičkovou dietu objednáváte s cílem zhubnout, přibrat či nabrat svalovou hmotu, může se vám hodit pomoc odborníka. Vyberte si proto firmu, která v rámci své nabídky poskytuje mimo jiné i služby nutričního terapeuta, který vám může poradit jak s výběrem konkrétního stravovacího plánu, tak s nejasnostmi ohledně pokrmů a surovin.

Recenze

Většina zákazníků při výběru krabičkové diety jako první zavítá na web dané společnosti. Ten je vhodný pro získání základních informací o dodavateli a jeho nabídce, obvykle se na něm ale nedočtete vše, co potřebujete. Abyste ušetřili finance za výběr správného dovozce metodou pokus-omyl, můžete si přečíst naše recenze, které píšeme ve spolupráci s nutričními terapeuty, případně si vyhledat recenze zákazníků na Googlu či facebookové stránce dané společnosti.

Perfektní krabičková dieta neexistuje, ale to nevadí

Je pro vás těžké se v nabídce krabičkových diet zorientovat? Jednotlivé firmy za vás testujeme a veškeré faktory vyhodnocujeme v našich recenzích, které píšeme ve spolupráci s nutričními terapeuty a odborníky na zdravou výživu. Recenze vám usnadní výběr a ušetří čas i finance za zkoušení krabičkových diet bez předchozího srovnání.

Perfektní krabičkovou dietu, která by vašim požadavkům vyhovovala na 100 % pravděpodobně nenajdete, pokud ale víte, co od programu očekáváte, hledání pro vás bude jednodušší. Při výběru se zaměřte především na lokalitu, do které daná společnost krabičky dováží, a na nabídku stravovacích stylů. Jde totiž o faktory, které bývají nejvíce omezující a nabídku krabičkových diet často zužují.

Kdybychom vám měli doporučit jednu krabičkovou dietu…

⭐️ DOPORUČUJEME: Krabičková dieta s největší flexibilitou

Zdravé stravování

Krabičková dieta Zdravé stravování nabízí široký výběr jídelních programů se snahou uspokojit potřeby všech zákazníků. Nabídka je opravdu rozsáhlá a vybere si každý, ať už preferujete klasickou pestrou stravu, vegetariánská jídla, keto přístup nebo jste sportovec. K jídlu navíc můžete přidat i doplňkový chod v podobě polévky, dezertu, smoothie nebo třeba freshe.

Nespornou výhodou je možnost upravit si jídelníček podle svých preferencí. Můžete vyloučit potraviny, které nemáte rádi, a nahradit je svými oblíbenými surovinami. V nabídce bohužel chybí bezlaktózová i bezlepková varianta, možná je však úprava pro diabetiky.

Mgr. Alexandra Bednářová