Zdravé stravování

Váháte nad tím, jestli vyzkoušet krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování? Přečtěte si hodnocení třech lidí, kteří za vás vyzkoušeli nejpopulárnější program Pro zdraví.

Jedním z testerů je i nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., jež se zaměřila nejen na chuť, ale hlavně na výživové hodnoty testovaných jídel. 

Shrnutí recenze Zdravého stravování v 1 minutě

Zdravé stravování
Nejlepší poměr cena / výkon

Zdravé stravování

„Krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování jako nutriční specialistka souhrnně hodnotím jako takový střed. Zároveň se mi líbí přehlednost webu a množství nabízených programů,“ shrnuje dojem z krabičkové diety nutriční terapeutka Martina Rusňáková Korejčková. 

Výhodou krabičkové diety společnosti Zdravé stravování je velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou a také největší rozvozová síť jídel v České republice. Za zmínku stojí i velké množství programů, díky nimž je krabičková dieta vhodná nejen pro lidi, kteří chtějí zhubnout, ale také například pro ty, kteří touží nabrat svalovou hmotu nebo pro vegetariány a kojící maminky. 

V nabídce naopak chybí programy pro osoby s intolerancí nebo alergií na lepek a laktózu. Pokud bychom měli doporučit jeden konkrétní program, byl by to PRO ZDRAVÍ+, který obsahuje větší množství ovoce a zeleniny než námi testovaný program PRO ZDRAVÍ. 

 

Výhody
  • Široký výběr nabízených stravovacích programů 
  • Rozvoz po většině míst v České republice
  • Nejlepší poměr cena / výkon
Nevýhody
  • Pokrmy by mohly obsahovat více zeleniny a ovoce (lze vyřešit programem Pro zdraví+)
  • Jídlo by mohlo v krabičkách vypadat vizuálně přitažlivěji (neduh většiny krabičkových diet)
  • Není dostupná bezlaktózová a bezlepková varianta 

Detailní hodnocení, když máte víc času

Chcete o krabičkové dietě od společnosti Zdravé stravování vědět více? Pak se začtěte do následujících odstavců. 

Jak Zdravé stravování funguje? 

Krabičkovou dietu si objednáte on-line nebo telefonicky. Vyberete si jeden z 12 stravovacích programů, denní počet chodů a s pomocí operátora i ideální kalorický příjem, abyste dosáhli vašeho cíle. 

Jídla na každý pracovní den vám společnost doveze domů či do práce. Jídlo se dováží den dopředu, takže vám například krabičky na pondělí dovezou už v neděli večer, v některých regionech však nabízí i ranní rozvoz. 

V Praze, Brně a Kyjově máte navíc možnost osobního odběru v partnerských výdejnách.

Množství nabízených programů12
Možnost výběrů celkové energetické hodnoty krabičkové stravyAno
Energetické varianty, které nabízejí5 000 kJ, 6 000 kJ, 7 000 kJ, 8 000 kJ, 9 000 kJ, 10 000 kJ, 11 000 kJ, 12 000 kJ
Možnost výběru jen některých jídel (např. jen snídaně, obědy, večeře bez svačin apod.)Ano
Možnost výběru jen některých dní v týdnu (např. jen pondělky, středy a pátky)Ano
Možnost přidání nějakého komponentu navíc (například „bílkoviny“ navíc, maso navíc, ovoce navíc apod.)Ano
Možnost vyřadit určitou surovinuAno
Maximální množství chodů denně5

Na kolik vás krabičková dieta od společnosti Zdravé stravování přijde?

Důležitou otázkou pro většinu lidí je, kolik vlastně krabičková dieta stojí a jestli se vyplatí více než například pravidelná návštěva restaurace. 

Cena se vždy odvíjí od toho, jaký program zvolíte, kolik pokrmů si na den objednáte a také podle toho, kolik kilojoulů jídelníček obsahuje

Společnost Zdravé stravování pro věrné klienty nabízí slevy a zákazníci si mohou připlatit za některé doplňky, jako je např. odpolední svačina navíc. 

Doprava je v ceně pokrmů. 

Vzhledem k vysoké ceně paliv je však rozvoz v současné době spojený s palivovým příplatkem dle aktuální ceny nafty. Například při ceně nafty od 35 až 40 Kč zaplatíte 3 Kč navíc za balíček na den. Jedná se ale pouze o dočasný příplatek. 

Finální cenu včetně případného palivového příplatku se samozřejmě dozvíte ještě předtím, než objednávku závazně potvrdíte a zaplatíte.

Platební možnostiBezhotovostní převod, on-line platba kartou či další možné platební metody jako je např. TWISTO, BENEFIT PLUS či MALL PAY
Slevy (množstevní, věrnostní, atd.)Ano
Možnost dárkových poukazůAno

Krabičková dieta Zdravé stravování vs. stravování v restauraci 

Pojďme si ještě zodpovědět druhou důležitou otázku spojenou s cenou, a sice to, jestli je krabičková dieta Zdravé stravování levnější nebo dražší než stravování v restauracích. 

Vezměme si to na příkladů obědů. Podle statistik Sodexo z prosince 2022 činila průměrná cena obědů v Praze 203,5 Kč, v Jihomoravském kraji 189 Kč a v Jihočeském kraji 183,6 Kč. 

U většiny programů společnosti Zdravé stravování je cena obědů nižší. Je třeba ale také říci, že rozdíl nespočívá pouze v ceně. 

Pokrmy navržené dle principů zdravého stravování jsou obvykle v porovnání s obědy v restauracích zdravější a sytější, takže nebudete mít potřebu se dojídat dalším jídlem. 

Zdroj: Ceny obědů za rok vzrostly o pětinu, Sodexo

Jaké stravovací programy Zdravé stravování nabízí?

Programy společnosti Zdravé stravování jsou rozdělené do několika kategorií: Programy pro každý den, Pro každý den s upraveným jídelníčkem, Speciální programy a Pro sport. 

Aktuálně si můžete vybrat z 12 programů. 

Programy pro každý den 

Pro zdraví: Nejoblíbenější program zdravé výživy, který je co nejpodobnější běžné stravě. 

Pro zdraví+: Program PRO ZDRAVÍ doplněný o optimální dávku ovoce a zeleniny.

Kombi week: Program, který během týdne kombinuje pět různých dietních programů. Tento program je tak vhodný pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, jakému programu dát přednost nebo pro ty, kteří rádi experimentují. 

Meníčko: Díky tomuto programu si můžete vybrat hlavní jídla dne, jinými slovy si můžete objednat zdravé a cenově dostupné jídlo na oběd či večeři.

Pro každý den s upraveným jídelníčkem 

Bez masa: Program pro ty, kteří chtějí jíst zdravě a vyváženě bez masové složky.

Pro mámy: Jídelníček splňuje všechna specifika a potřeby stavy kojících maminek.

Speciální programy

Detox pro: Program, jenž je určený pro všechny, kteří chtějí výrazně odlehčit jídelníček a načerpat energii. 

Keto: Jídelníček inspirovaný keto dietou spojený s rychlým a efektivním hubnutím.

Protein Extra: Krátkodobý dvoutýdenní stravovací program pro extra hubnutí. 

Jídlo na víkend: Vyvážený víkendový jídelníček. 

Pro sport 

Protein+: Program určený pro sportovce, kteří chtějí rychle nabrat svalovou hmotu.

Fit+: Jídelníček sestavený pro všechny, jež chtějí zlepšit svou fyzickou kondici a zhubnout. 

Recenze testovaného programu Pro zdraví: Krabičková dieta z pohledu tří testerů 

Abyste dostali lepší představu o tom, jak krabičková dieta od společnosti Zdravé stravování funguje a především jak jídla chutnají, rozhodli jsme ji za vás otestovat. Pro recenzi jsme vybrali nejprodávanější program Pro zdraví.

Krabičkovou dietu jsme testovali v této sestavě:

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Nutriční terapeutka

Testovaný program: Pro zdraví 6 000 kJ
Doprava: Dovoz domů, nechání „na klice“

Mgr. Klára Kučerová

Redaktorka

Testovaný program: Pro zdraví 8 000 kJ
Doprava: Odběrné místo

Ing. Marek Hrečka

Rekreační sportovec, milovník dobrého jídla a pití

Testovaný program: Pro zdraví 10 000 kJ
Doprava: Dovoz domů

Jak krabičková dieta od Zdravého stravování obstála? 

Chuť a vzhled 

Chuť a vzhled8

„Nejvíce mi chutnalo cajunské vepřové, kde byl i dostatek zeleniny a maso bylo dobře dochucené, moc mi chutnal brokolicový dip a cibulové čatní. Některá jídla byla dle mého názoru slaná, hlavně ve čtvrtek a v pátek. Líbilo se mi ale, že pokrmy obsahovaly některé potraviny, jako je tapioka, špalda nebo bulgur, v týdnu byla jednou i ryba,“ vyjádřila se k chuti nutriční terapeutka Martina Rusňáková Korejčková a dodala:

„Oceňuji vyhýbání se průmyslově vysoce zpracovaným potravinám. Chybí mi ale více ořechů, semínek, olivový olej a větší variabilita mas a ryb. Obědy a večeře bych si představila trochu více do moderního gastronomického pojetí. Pokrmy bych doporučila ozdobit třeba naklíčenými luštěninami/semínky. Větší radost jsem měla ze snídaní či svačin, kde mi přišla nápaditost lepší. Osobně bych nepotřebovala tolik přidaného cukru, i když ani tak nebyly pokrmy (jogurty) přeslazené.”

Všichni testeři se shodli na tom, že co se týče vzhledu jídel v krabičkách, existuje prostor pro zlepšení. 

Čerstvost

Čerstvost8

Společnost Zdravé stravování každý den vaří čerstvě připravené jídlo, na jehož přípravu se ve většině případů používají čerstvé suroviny. Jak čerstvost hodnotí nutriční terapeutka Martina Rusňáková Korejčková? „Za mě čerstvost hodnotím pozitivně, saláty, které byly dávané ke svačinám, byly poměrně svěží a z hlediska čerstvosti jsem s žádným pokrmem neměla problém.“

Sytost

Sytost9

„Co se týče sytosti nebo velikostí porcí, na které jsem zvyklá, tak to za mě bylo v pořádku. Za mě tedy pokrmy syté byly,“ hodnotí Martina Rusňáková Korejčková.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty9

Jak na nutriční hodnoty testovaných jídel od Zdravého stravování nahlíží nutriční terapeutka Martina Rusňáková Korejčková? 

„Kalorické hodnoty napsané na webu jsem jeden den přepočítávala a zadala do nutričního programu. Protože je na obalech uvedená jen celková gramáž jídla, zvážila jsem to, co šlo, a některé složky pokrmu jsem odhadla. Výsledek plus mínus odpovídal. 

Na každé krabičce jsou vždy uvedené alergie a nutriční hodnoty na obalu jsou uvedeny jen na 100 gramů pokrmu, podrobnější hodnoty jsou ale uvedeny na webu. 

Na můj vkus tam bylo málo zeleniny a ovoce, ale na jejich stránkách jsem se dočetla, že ke krabičkám doporučují ještě navíc přidat 400 gramů ovoce nebo zeleniny. Řešením může být program Pro zdraví +, kde deklarují více ovoce a zeleniny.”

Gramáž pokrmu (odpovídá skutečnost gramážím uvedených na jídelním lístku?)Ano
Odpovídá orientační energetická hodnota a nutriční hodnoty uvedeným hodnotám dodavatele?Ano
Jsou nutriční hodnoty a alergie uvedené na každém jídle?Ano, alergie vždy, nutriční hodnoty na obalu jen na 100g pokrmu (přesnější nutriční hodnoty jsou pak uvedeny na webu)
Zaujímá ovoce nebo zelenina alespoň 1/4 celkové hmotnosti pokrmu? (DDD ovoce min 200g denně, zelenina min. 400g denně)Na to, aby bylo splněno 400-500 g ovoce a zeleniny denně, je potřeba objednat program Pro zdraví +

Balení a udržitelnost

Balení a udržitelnost6

Obaly jsou plně recyklovatelné a společnost platí vysoké poplatky do fondu EKO-KOM, který zajišťuje recyklaci většiny obalů v ČR. Vzhledem k velkému množství klientů a hygienickým standardům není možné využít opakovaně použité obaly. 

Negativně jsme vnímali, že je krabičková dieta spojená s poměrně velkým množstvím plastového obalu (což je nešvar většiny dovozců krabičkové diety). Na druhou stranu je však možné společnosti obaly za příplatek vrátit a ta je zrecykluje. 

Balení krabiček na jeden den

Kladně jsme hodnotili, že jsou krabičky dobře zabalené, krycí fólie drží pevně a není problém krabičky převážet bez obav z toho, že se vylijí.  

Ekologie baleníJídla v plastových krabičkách a igelitce. Nicméně je možné za příplatek domluvit papírovou tašku a zpětný sběr krabiček a jejich recyklaci.

Doprava

Doprava7

Jídlo je během rozvozu uskladněné v chladících vozech, aby byla zachována jeho čerstvost. Krabičkovou dietu Zdravé stravování je možné díky největší rozvozové síti u nás odebírat na většině míst v ČR. 

Společnost rozváží jídlo pětkrát týdně, většinou den předem, v některých regionech je možný i ranní rozvoz. 

Možnosti rozvozu jsou tři, jídlo si můžete nechat dovézt kurýrem, osobně si ho vyzvednout v Praze, Brně a Kyjově u smluvních partnerů společnosti Zdravé stravování a v neposlední řadě zvolit možnost “předání na kliku”

V případě možnosti “předání na kliku”, tedy zanechání jídla na domluveném místě, společnost neručí za zničení nebo ztrátu. 

Dodávku je možné zrušit tři pracovní dny předem. Zaplacené krabičky společnost nepřiveze a dodá je v náhradním termínu podle požadavků. 

Možnosti dopravyKurýr, vyzvednutí v odběrném místu
Možnost výběru času rozvozu
Ne
Města, kam rozvážíCelá ČR (seznam měst), největší rozvozová síť
Města, kde nabízejí osobní odběrPraha, Brno, Kyjov
Časová frekvence rozvozuDen dopředu nebo ráno (dle lokality)
Jak se řeší situace, když v čas dovozu není nikdo domaKurýr může nechat jídlo na domluveném místě u dveří nebo ho přivézt další den
Je jídlo celou dobu v chladu? (ideálních teplotních podmínkách)Ano
Ekologie rozvozuSnaží se optimalizovat trasy rozvozu, aby najeli co nejméně. Proto nemůžou garantovat rozvozové časy
Čas rozvozu jídel

Doba rozvozu je od 6:00 do 23:00, operátorka zákaznické linky vám sdělí časové okno, ve kterém vám budou krabičky dovezeny. Konkrétní časové okno pro doručení si nemůžete sami zvolit vzhledem k tomu, že se společnost snaží optimalizovat počet najetých kilometrů, a ulevit tak životnímu prostředí.

Kurýr dává den dopředu orientačně vědět časové okno, ve kterém jídlo doveze s přesností cca na hodinu až dvě, tento čas ale není společností garantovaný. 

Příprava a ohřev testovaných jídel 

Snadnost přípravy a ohřevu9

V případě, že se jídlo nemusí ohřívat, stačí sundat fólii, dát jídlo na talíř a vychutnat si ho. 

Pokud je nutné jídlo ohřát, variant je několik. 

Nejrychlejší je udělat do fólie díry a ohřát ho v mikrovlnce. Můžete ho také přendat na pánev, ohřát v troubě nebo ve vodní lázni, pokud je to pro daný typ jídla vhodné. Ať už jídlo ohřejete jakkoliv, celá příprava vám zabere minimum času a jedná se o obrovskou časovou úsporu oproti vaření a souvisejícímu mytí nádobí. 

Pro koho jsou jídla vhodná? 

Vzhledem k tomu, že společnost Zdravé stravování nabízí velké množství programů a také možnost výběru toho, kolik energie má jídelníček obsahovat, cílí na širokou skupinu lidí

Krabičková dieta je vhodná pro všechny, kteří se chtějí zdravě stravovat bez nutnosti každodenního vaření, ale i pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu. 

Vzhledem k tomu, že je možnost zvolit program BEZ MASA, je krabičková dieta vhodná i pro vegetariány a také pro kojící maminky (program PRO MÁMY) či pro sportovce. 

Společnost zajišťuje i rozvoz jídel pro seniory a celé rodiny. 

Skupina lidíDoporučený program
Chci jíst zdravě a pestře (jím vše)Pro zdraví +
Sedavé zaměstnáníPro zdraví +
Práce na směnyPro zdraví +
Rekreační sportovciFit +
Aktivní sportovci (převažuje silový trénink)Protein +
Aktivní sportovci (převažuje kondiční trénink)Fit +
SeniořiPro zdraví +
Kojící maminkyPro mámy
VegetariániBez masa
Keto / Low carbKeto / Keto + výjimka „bez cukru“

Pro koho naopak vhodná nejsou? 

Společnost Zdravé stravování nenabízí bezlepkové ani bezlaktózové varianty jídel. Krabičková dieta tedy není vhodná pro osoby s alergií nebo intolerancí na lepek či laktózu.

Krabičková dieta také nemusí vyhovovat lidem, kteří stravu zkoumají dopodrobna a chtějí znát například podrobné informace o mikroživinách a makroživinách. Pro naprostou většinu lidí jsou ale informace dostačující.

Skupina lidíVhodný program
Alergie na lepekNenabízí
Intolerance laktózyNenabízí
VeganiNenabízí

Je možné díky krabičkové dietě zhubnout?

Celodenní program pokrývá vhodný příjem energie a obvykle vede k přiměřenému a zdravému váhovému úbytku. V případě, že chce člověk zhubnout  a odebírá celodenní program, tedy pět jídel denně, neměl by konzumovat další jídla. 

Pokud má ale hlad, může se dojídat čerstvou zeleninou. 

Jídla jsou vhodná nejen pro redukci hmotnosti, jíst je můžete trvale. Pro ty, kteří chtějí hubnout, je ideální například program PRO ZDRAVÍ+ a vhodný výběr energetické varianty, se kterou vám pomůže operátor společnosti Zdravé stravování. 

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud se budete nejen zdravě stravovat prostřednictvím krabičkové diety, ale také se pravidelně hýbat. 

CílDoporučený program
Dlouhodobě udržitelné hubnutíPro zdraví +
Rychlé nastartování hubnutíProtein extra (program na 14 dnů)

Naberete díky krabičkové dietě svalovou hmotu?

Pokud chcete nabrat svalovou hmotu, je třeba zvolit správný program, o jeho volbě se můžete poradit s nutriční terapeutkou, která je k dispozici.

Pro růst svalové hmoty je vhodný například program PROTEIN+, jenž je dle informací na webu speciálně navržený tak, aby vám zajistil potřebnou energii na trénink a obsahoval dostatek bílkovin a sacharidů.

Tento program vám dodá potřebné živiny. Pro budování svalové hmoty je nutné ho doplnit o silový trénink. 

CílDoporučený program
Přibrat svalovou hmotuProtein +

Jakým způsobem přerušit nebo zrušit odběr? 

Krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování je možné přerušit nebo zrušit tím, že dáte dopředu vědět, které dny chcete odhlásit. Zaplacené dny vám společnost vykompenzuje dodávkou jídla na jiné dny. Změnu je ale třeba ohlásit tři pracovní dny dopředu, později už není možné objednávku změnit.

Způsoby, jak kontaktovat podporuTelefon, email
Možnost upravit objednávkuAno, dát vědět 3 pracovní dny předem
Možnost změnit dodací adresu, způsob dopravyAno, alespoň 1 pracovní den předem
Možnost přerušeníAno, dát vědět 3 pracovní dny předem
Ukončení odběruAno, dát vědět 3 pracovní dny předem (nevyčerpané dny můžete využít v budoucnu)
Způsoby ukončení odběruTelefon, email

Jak krabičkovou dietu od společnosti Zdravé stravování objednat? 

Zaujala vás krabičková dieta, a co nejdříve byste chtěli jídla sami otestovat? Objednání on-line je velmi jednoduché:

Krok 1: Vyberte si preferovaný program a scrollujte dolů na objednávkový formulář

Krok 2: Vyplňte základní kontaktní údaje, aby vás mohl kontaktovat operátor Zdravého stravování.

Krok 3: Operátor se vám ozve nejpozději do 3 pracovních dnů. Buďte proto, prosím, trpěliví a objednávejte s předstihem. Pokud přesně nevíte, který program, kombinaci jídel či denní energetický příjem jsou pro vaše potřeby ideální, operátor vám se vším poradí. Následně vám sdělí konečnou částku včetně dopravy. V této chvíli můžete objednávku buď finálně potvrdit a těšit se na zdravé jídlo „bez práce“ nebo ji zrušit.

Závěrečné hodnocení

Krabičkovou dietu od Zdravého stravování doporučujeme všem, kteří hledají nejlepší poměr mezi kvalitou cenou. Nabízí 12 různých programů, z kterých si vybere většina lidí. Zároveň mají největší rozvozovou síť po celé ČR.

Jedinou nevýhodou je nemožnost se domluvit na konkrétním časovém oknu po celou dobu odebírání krabiček. Orientační čas, kdy k vám kurýr dorazí, víte zhruba jen den dopředu a musíte se mu přizpůsobit (nebo se domluvit na místě, kde vám krabičky nechá).

Pokud bychom měli doporučit jeden konkrétní program, pak je to Pro zdraví +, který oproti neprodávanějšímu programu Pro zdraví obsahuje více zeleniny a ovoce.