Krabičková dieta bez lepku

Kde si objednat rozvoz zdravých hotových jídel při intoleranci lepku?

Jak napovídá název, bezlepková dieta nezahrnuje potraviny s obsahem bílkoviny zvané lepek – jde především o některé obiloviny jako pšenici, žito a ječmen a výrobky s jejich obsahem. Krabičková dieta bez obsahu lepku se tedy hodí zejména pro osoby s celiakií, lepkovou intolerancí či alergií na pšenici.

Srovnání bezlepkových krabičkových diet

Krabičková dieta z prémiových surovin se specializací na lowcarb

MyChef Kitchen

MyChef Kitchen se zaměřuje především na lowcarb a paleo stravování, nabízí ale i programy pro vegetariány, zastánce vyvážené stravy a nově také pro ty, kdo se nechtějí vzdát lepku a mléčných výrobků.

Výběr programů je tedy dostatečně široký, navíc rozdělený do několika úrovní podle energetické hodnoty v rozmezí od 1 200 do 3 000 kcal, hodí se proto jak pro redukci, udržení tělesné váhy, tak pro nabírání svalové hmoty.

Celkové hodnocení:

67 %

😃

Zobrazit ceny

Celkové hodnocení

67 %

😃

Nutriční vyváženost

N/A

Nabídka programů

73 %

Cena

60 %

Doprava

75 %

Podpora

73 %

Jak hodnotíme krabičkové diety?

Bezlaktózový program

Stravovací program bez lepku a mléčných výrobků vhodný pro lidi s intolerancí na laktózu nebo s celiakií.

Flexitarian program

Program se sníženým podílem masa a živočišných produktů je ideální pro ty, kteří chtějí konzumaci masa omezit, ale nechtějí ho ze svého jídelníčku vyřadit úplně.

Healthy Balance

Stravovací plán bez cukru a lepku s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků.

Keto program

Jídelníček založený na principu tzv. ketózy, tedy stavu, kdy tělo jako zdroj energie využívá místo sacharidů tuky. 

Lowcarb program

Stravovací plán založený na vyšším příjmu bílkovin a tuků a omezení sacharidů.

Vege program

Program pro vegetariány, kteří si chtějí udržet zdravý a pravidelný jídelníček se zastoupením všech důležitých živin.

Gourmet

Stravovací plán pro ty, kteří ze svého jídelníčku nechtějí vyřadit lepek ani mléčné výrobky. Program se sníženým obsahem sacharidů, dostatkem bílkovin a zdravých tuků.

Originální recepty z čerstvých domácích surovin

Vhodné pro osoby s bezlepkovou či bezlaktózovou dietou

Možnost individuálních úprav jídelníčku

Věrnostní program

Široký rozptyl pro výběr energetické varianty jídelníčku

Vyšší cena

Doprava se platí zvlášť, včetně odběru na výdejních místech

Pestrý a vyvážený jídelníček s rozvozem po Brně

Back2life

Krabičková dieta Back2life nabízí služby v rámci úpravy stravy a životního stylu obecně. Stravovací programy má rozdělené do čtyř kategorií podle energetické hodnoty jídel.

Jednotlivé varianty si pak můžete objednat buď v rámci zkušebního týdne, na měsíc (22 + 1 den zdarma) nebo ve variantě ALL IN (66 dní + 3 dny zdarma).

Firmu provozují dva spolumajitelé, výživová poradkyně a šéfkuchař, kteří se snaží přistupovat ke každému zákazníkovi individuálně.

Celkové hodnocení:

57 %

😊

Zobrazit ceny

Celkové hodnocení

57 %

😊

Nutriční vyváženost

N/A

Nabídka programů

48 %

Cena

100 %

Doprava

35 %

Podpora

66 %

Jak hodnotíme krabičkové diety?

1 300 kcal / den

Program vhodný při redukci hmotnosti a nízké fyzické aktivitě. 

1 600 kcal / den

Stravovací plán pro ty, kteří jsou aktivní a usilují o redukci hmotnosti.

1 900 kcal / den

Ideální program pro zlepšení životosprávy, případně redukci hmotnosti.

2 400 kcal / den

Varianta vhodná pro všechny, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu a zlepšit svou životosprávu.

Individuální přístup k zákazníkům

Vhodně sestavená nabídka stravovacích programů

Možnost bezlepkové a bezlaktózové varianty

Nepatří mezi nejlevnější krabičkové diety

Rozvoz pouze po Brně

Na webu chybí konkrétní informace týkající se dovozu objednávek

Jak vybrat krabičkovou dietu?

Pokud jste se rozhodli krabičkovou dietu vyzkoušet, jako první byste si měli ujasnit, co od programu očekáváte. Sepište si veškeré pro vás důležité faktory a následně podle kritérií vyberte dovozce, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám. 

Perfektní krabičkovou dietu, která by vašim požadavkům vyhovovala na 100 % pravděpodobně nenajdete, pokud ale víte, co od programu očekáváte, hledání pro vás bude jednodušší. Při výběru se zaměřte především na lokalitu, do které daná společnost krabičky dováží, a na nabídku stravovacích stylů. Jde totiž o faktory, které bývají nejvíce omezující a nabídku krabičkových diet často zužují.

Abychom vám celý proces usnadnili, sepsali jsme hlavní faktory, které byste při výběru měli zvážit. Myslete ale na to, že každý má jiné preference, ne všechny faktory jsou proto pro každého stejně podstatné a je potřeba brát v potaz vaše individuální potřeby.

Alergie na lepek vs. intolerance

Výraz lepek souhrnně označuje složené proteiny s navázanými sacharidy, které jsou běžnou součástí rostlin z rodu trávovitých, zjednodušeně řečeno obilovin. Nejvíce se tyto látky vyskytují v pšenici, kde tvoří až 80 % jejího celkového obsahu bílkovin.

Důvodem, proč je pro někoho důležité udržovat jídelníček bez lepku, je autoimunitní onemocnění označované jako celiakie, jehož hlavní příčinou je nesnášenlivost lepku. 

Pokud člověk s celiakií dietu nedodržuje, lepek u něj vyvolává zánět sliznice tenkého střeva. Mezi typické příznaky takové reakce patří plynatost, průjem, křeče v břiše, úbytek hmotnosti a celková únava.

Ke vzniku potíží s trávením lepku může vést také lepková intolerance nebo alergie na pšenici, proto i tyto zdravotní potíže obvykle vyžadují speciální jídelníček.

Co v dietě při celiakii (ne)najdete?

Hlavní obiloviny, které se v bezlepkové dietě neobjevují, jsou již zmíněné obiloviny, tedy ječmen, žito a pšenice včetně jejích odrůd, jako je špalda. Ve stravě není zahrnuto ani klasické pečivo, knedlíky, těstoviny, strouhanka, krupice, piškoty, sušenky, či dezerty vyrobené z těchto obilovin. 

Je třeba dávat velký pozor také na potraviny jako paštiky, uzeniny, dressingy, čokoládu a jiné sladkosti, jogurty a pudinky, které mohou obsahovat lepek ve skryté formě – nejčastěji v podobě pšeničného škrobu jako zahušťovadla.

Při celiakii jídelníček často neobsahuje ani klasický oves, který je sám o sobě bezlepkový, ale při zpracovávání může být kontaminovaný jinými obilninami, které lepek obsahují. Prodávají se však i bezlepkové varianty ovsa zpracovávané takovým způsobem, aby byly pro celiaky bezpečné.

Náhražkou výše uvedených obilovin mohou být přirozeně bezlepkové potraviny, jako je amarant, kukuřice, pohanka, quinoa, rýže, sója či tapioka

Krabičkové diety bez lepku samozřejmě obsahují také standardní ingredience jako maso, zelenina, ovoce, luštěniny či ořechy. Máte tak jistotu, že vám vaše snídaně, oběd i večeře přinese všechny důležité živiny, které vaše tělo potřebuje. 

Časté otázky

Co je krabičková dieta?

Hlavním cílem krabičkové diety je eliminovat časově náročné plánování a přípravu jídel a usnadnit konzumentovi dodržování zásad zdravého stravování. Zákazník dostane jídla na celý den, která jsou dostatečně pestrá, a zároveň má přehled o jejich složení a energetické hodnotě.

Pro koho je krabičková dieta vhodná?

Krabičková dieta je vhodná pro všechny, kteří si zakládají na zdravém stravování a nechtějí se starat o plánování a přípravu jídelníčku. Většina zákazníků jsou lidé, kteří mají za cíl zredukovat hmotnost, stravovací režim ve formě krabiček však není jen o hubnutí a nabízí řadu dalších benefitů pro různé typy lidí. 

Na co si dát pozor při výběru dodavatele?

Jídelníček by měl být sestavován kvalifikovanými odborníky, kteří dohlíží na nutriční hodnotu a vyváženost jednotlivých programů. Častým nedostatkem je nízká energetická hodnota jídel, která by neměla klesnout pod 5000 kJ. Výjimkou není ani malé množství bílkovin, vápníku a minimum zeleniny.

Zhubnu s krabičkovou dietou?

Jídelní plány krabičkových diet jsou obvykle navrženy s ohledem na optimální kalorický příjem, který pro daný cíl konkrétní člověk potřebuje. Pravidelný a vyvážený jídelníček je klíčem ke zdravému tělu a štíhlé linii, se správně zvoleným programem tedy může být krabičková dieta ideálním způsobem, který vám pomůže zhubnout a cítit se dobře. Pokud navíc dietu zkombinujete se cvičením, výsledný efekt povede k výraznějším výsledkům a zlepšení psychické i fyzické kondice se dostaví rychleji. 

Kolik můžu s krabičkovou dietou zhubnout?

Každý člověk má odlišné potřeby a reaguje na různé podněty. Ztráta váhy závisí na mnoha faktorech od rychlosti metabolismu, výchozí váhy až po míru fyzické aktivity daného jedince. Nicméně, pokud si vyberete krabičkovou dietu, která odpovídá vašim individuálním potřebám, úbytek tělesného tuku zaznamenáte, přičemž za zdravé hubnutí se obecně považuje snížení váhy o přibližně 0,5 kg za týden.

Hrozí mi s krabičkovou dietou jo-jo efekt?

Jo-jo efekt nastává, pokud tělo nemá dostatek energie a hladoví. To má obvykle za následek rychlý úbytek váhy, který se vám ale za pár týdnů vrátí zpět a často i s pár kilogramy navíc. Krabičkové diety jsou založeny na pravidelném a vyváženém stravování, pokud tedy vyberete vhodný program s dostatečnou kalorickou hodnotou, jo-jo efektu se bát nemusíte. Díky krabičkám navíc získáte vhodné stravovací návyky, které vám pomohou režim udržet. 

Kdybychom vám měli doporučit jednu krabičkovou dietu bez lepku…

⭐️ DOPORUČUJEME: Krabičková dieta z prémiových surovin se specializací na lowcarb

MyChef Kitchen

MyChef Kitchen se zaměřuje především na lowcarb a paleo stravování, nabízí ale i programy pro vegetariány, zastánce vyvážené stravy a nově také pro ty, kdo se nechtějí vzdát lepku a mléčných výrobků.

Výběr programů je tedy dostatečně široký, navíc rozdělený do několika úrovní podle energetické hodnoty v rozmezí od 830 do 3 000 kcal, hodí se proto jak pro redukci, udržení tělesné váhy, tak pro nabírání svalové hmoty.

Mgr. Alexandra Bednářová