Bez lepku

Krabičková dieta bez lepku

Jak napovídá název, bezlepková dieta nezahrnuje potraviny s obsahem bílkoviny zvané lepek – jde především o některé obiloviny jako pšenici, žito a ječmen a výrobky s jejich obsahem. Krabičková dieta bez obsahu lepku se tedy hodí zejména pro osoby s celiakií, lepkovou intolerancí či alergií na pšenici.

Krabičkové diety, které nabízí program pro celiaky

Nutric bistro
nutricbistro.cz
Gurmánská krabičková dieta, která se specializuje na vybrané výživové styly. Rolls Royce mezi krabičkovými dietami.
Prémiové krabičky
již od444 Kč
Antónia Mačingová
macingova.com
Dovoz jídel od Antónie Mačingové, autorky populárních knih o harmonizačním stravování, kterých se prodalo více než 500 000. Antónie dostane vaše tělo do harmonie, zlepší vám imunitu a pomůže získat ztracenou vitalitu.
již od267 Kč

Alergie na lepek vs. intolerance

Výraz lepek souhrnně označuje složené proteiny s navázanými sacharidy, které jsou běžnou součástí rostlin z rodu trávovitých, zjednodušeně řečeno obilovin. Nejvíce se tyto látky vyskytují v pšenici, kde tvoří až 80 % jejího celkového obsahu bílkovin.

Důvodem, proč je pro někoho důležité udržovat jídelníček bez lepku, je autoimunitní onemocnění označované jako celiakie, jehož hlavní příčinou je nesnášenlivost lepku. 

Pokud člověk s celiakií dietu nedodržuje, lepek u něj vyvolává zánět sliznice tenkého střeva. Mezi typické příznaky takové reakce patří plynatost, průjem, křeče v břiše, úbytek hmotnosti a celková únava.

Ke vzniku potíží s trávením lepku může vést také lepková intolerance nebo alergie na pšenici, proto i tyto zdravotní potíže obvykle vyžadují speciální jídelníček.

Co v dietě při celiakii (ne)najdete?

Hlavní obiloviny, které se v bezlepkové dietě neobjevují, jsou již zmíněné obiloviny, tedy ječmen, žito a pšenice včetně jejích odrůd, jako je špalda. Ve stravě není zahrnuto ani klasické pečivo, knedlíky, těstoviny, strouhanka, krupice, piškoty, sušenky, či dezerty vyrobené z těchto obilovin. 

Je třeba dávat velký pozor také na potraviny jako paštiky, uzeniny, dressingy, čokoládu a jiné sladkosti, jogurty a pudinky, které mohou obsahovat lepek ve skryté formě – nejčastěji v podobě pšeničného škrobu jako zahušťovadla.

Při celiakii jídelníček často neobsahuje ani klasický oves, který je sám o sobě bezlepkový, ale při zpracovávání může být kontaminovaný jinými obilninami, které lepek obsahují. Prodávají se však i bezlepkové varianty ovsa zpracovávané takovým způsobem, aby byly pro celiaky bezpečné.

Náhražkou výše uvedených obilovin mohou být přirozeně bezlepkové potraviny, jako je amarant, kukuřice, pohanka, quinoa, rýže, sója či tapioka

Krabičkové diety bez lepku samozřejmě obsahují také standardní ingredience jako maso, zelenina, ovoce, luštěniny či ořechy. Máte tak jistotu, že vám vaše snídaně, oběd i večeře přinese všechny důležité živiny, které vaše tělo potřebuje. 

Sdílejte stránku s vašimi přáteli
[social-share mobile_app="desktop"]

Provozovatel

Projekt krabickovediety.cz provozuje společnost

FitLead s.r.o.
Rezlerova 292
109 00 Praha 10

IČ: 05704111

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze oddíl C, vložka 268197.

Kontaktovat nás můžete na této e-mailové adrese: info@krabickovediety.cz

Souhlas se zpracováním osobních údajů

 

Komu uděluji souhlas se zpracováním osobních údajů?

Souhlas se zpracováním udělujete následujícím správcům osobních údajů:

       i. Společnosti FitLead s.r.o., se sídlem Rezlerova 292/26, Petrovice, 109 00 Praha 10, IČO: 05704111, tel: +420 606 247 355, email: info@krabickovediety.cz.

     ii. Při objednávce krabičkové diety od Zdravé stravování: Společnosti Zdravé stravování s.r.o. se sídlem Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice, IČO: 29292069, tel: +420 517 070 333, email: info@zdravestravovani.cz.

(dále jen „Správci“)

Které osobní údaje budou zpracovávány?

Všechny osobní údaje, které poskytnete při vyplnění formuláře – tj. jméno, příjmení, adresa, email, telefon a informace o vybraném programu krabičkové diety (dále jen „osobní údaje“).

Kterým osobám budou osobní údaje zpřístupněny?

Správce zpracovává osobní údaje manuálně i automatizovaně sám a/nebo prostřednictvím svých zaměstnanců. Zpracováním osobních údajů může Správce pověřit v souladu s čl. 28 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (dále jen „Nařízení“), třetí osoby – zpracovatele, zejm. správce IT, poskytovatele administrativní podpory a externí účetní společnost.

Jaká mám práva ve vztahu ke zpracování osobních údajů?

Máte právo na přístup k osobním údajům, na jejich opravu, výmaz či omezení zpracování, dále máte právo na přenositelnost údajů, právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, jakož i právo na odvolání Vašeho souhlasu se zpracováním.

Tato práva lze u Správce uplatnit písemně a/nebo telefonicky na shora uvedených kontaktních údajích. Máte také právo podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů (email: posta@uoou.cz). Vaše osobní údaje jsou zpracovávány na základě tohoto souhlasu.

Je-li pravděpodobné, že určitý případ porušení zabezpečení osobních údajů bude mít za následek vysoké riziko pro Vaše práva a svobody, máte rovněž právo na bezodkladné oznámení o vzniklém porušení Správcem.

Jaký je účel zpracování osobních údajů?

Správce zpracovává osobní údaje na základě tohoto souhlasu, za účelem zpracování kontaktování s nabídkou krabičkového stravování.


Mám zájem o kontaktování s nabídkou krabičkového stravování a souhlasím se zpracováním mých osobních údajů v souladu s tímto účelem (dle čl. 7 Nařízení) maximálně po dobu 10 let. 

Tento souhlas není povinný, je udělován dobrovolně, a muže být kdykoliv vůči kterémukoliv Správci odvolán písemně a/nebo telefonicky na shora uvedených kontaktních údajích.