Výhody a nevýhody krabičkové diety: Najděte odpověď na váš jídelníček

Mgr. Alexandra Bednářová

Dnešní uspěchaná doba nás nutí k hektickému tempu a najít si čas na plánování a přípravu vyváženého jídelníčku je pro mnoho lidí problém. Řešením může být krabičková dieta, která nabízí rychlé, pohodlné a často i zdravé východisko. Podobně jako každý styl stravování má však i tento způsob kromě pozitiv také své stinné stránky. Jaké výhody krabičková dieta přináší a na co si dát naopak pozor?

Benefity krabičkové diety

Správně zvolená krabičková dieta může být pro mnoho lidí ideální způsob, jak si udržet vyvážený a pravidelný jídelníček. Nejen, že vám může ušetřit čas a finance, ale také vás naučí zdravým návykům a bude skvělým pomocníkem po celou dobu vaší cesty za zdravým tělem a štíhlou postavou. Pojďme se na jednotlivé výhody podívat postupně.

Úspora času

Krabičková dieta je řešením pro všechny, kdo nechtějí trávit čas každodenní přípravou jídla. Pokud se rozhodnete žít zdravě, brzy zjistíte, že kromě přípravy je potřeba také pečlivé plánování jídelníčku. 

S krabičkovou dietou tyto starosti odpadají – nemusíte plánovat, nakupovat ani vařit, a ušetřený čas tak můžete věnovat rodině, práci nebo svým koníčkům. Objednané jídlo není třeba dovařovat ani jakkoliv dochucovat. Danou porci stačí vyndat z lednice, ohřát a je hotovo.

Dovoz krabiček přináší řadu výhod také v případě, pokud zrovna nemáte možnost vařit si sami, ať už z důvodu omezeného prostoru, nedostatku času, zkušeností nebo kvůli zdravotní neschopnosti v době, kdy máte například zlomenou ruku nebo vás bolí záda. 

Starosti ušetří také těm, kdo pracují na směny nebo mají v zaměstnání krátkou obědovou pauzu.

Šetří peníze

Přestože se krabičková dieta nemusí zdát jako nejlevnější řešení, ve skutečnosti vám může ušetřit nemalou částku, kterou za jídlo běžně utratíte. Ceny surovin neustále rostou a při vaření navíc musíte počítat s cenami za energie, případně s cenou surovin, které se nestihnou spotřebovat a vyhodí se.

Jestliže tedy částku za jednotlivé programy krabičkové diety porovnáte s celkovou sumou, kterou utratíte v případě, že si doma vaříte sami, krabičky mohou být ve skutečnosti levnější. Každodenní dovoz jídla navíc zabraňuje plýtvání, nemusíte se totiž starat o to, kdy vám nakoupené suroviny v lednici expirují.

Zajímavé je také srovnání průměrné částky za stravování v restauracích s cenou za program běžné krabičkové diety. Pro ukázku jsme vybrali krabičkovou dietu společnosti zdravestravovani.cz, kde se částka za jeden pokrm pohybuje od 162 Kč do 240 Kč, přičemž celodenní jídelníček se 3 hlavními jídly denně vyjde na 396 Kč – 511 Kč. 

Pokud zvolíte oběd ve stravovacím zařízení, podle výzkumu firmy Sodexo Benefity byste za něj ještě v březnu 2023 zaplatili přibližně 181 Kč. S ohledem na přidanou hodnotu zdravých surovin a pestrého složení jednotlivých jídel je pak krabičková dieta nejen levnější, ale také zdravější variantou.

Pomáhá dosáhnout vytyčeného cíle

Patříte mezi neustále začátečníky, kteří pokaždé sklouznou zpět k nepravidelnému a nezdravému jídelníčku? Nezáleží, zda chcete zhubnout, zlepšit své zdraví, zapracovat na stravovacích návycích nebo se jen cítit lépe – správně nastavená krabičková dieta vám pomáhá držet směr a dosáhnout stanovených cílů. Nejen, že máte přehled nad počtem přijatých kalorií, ale díky tomu, že se o přípravu jídla nemusíte starat a krabičky můžete nosit vždy při sobě, bude pro vás snazší udržet v jídle pravidelnost a daný chod nevynechat.

Naučí vás, jak sestavit zdravý a vyvážený jídelníček

S vhodně nastavenou krabičkovou dietou máte jistotu, že jíte správně, aniž byste museli cokoliv složitě počítat. Nenásilným způsobem pomáhá budovat zdravé návyky, díky kterým se rychle naučíte, jak takové vyvážené stravování vypadá a jak velké mají být porce. Později si bez problémů zvládnete jídelníček sestavit i sami. 

Jelikož vás v průběhu nebude trápit vlčí hlad a večerní vyjídání ledničky, získané návyky si snadněji udržíte i po skončení diety, což mimo jiné snižuje riziko jojo efektu do budoucna.

Šetří životní prostředí

Spotřeba obalového materiálu sice není zanedbatelná, v porovnání s množstvím vyprodukovaného odpadu při běžném vaření však nebývá o moc vyšší, navíc pokud vyberete vhodného dovozce, máte možnost odebírat jídlo v omyvatelných nádobách. 

Výhodou je i to, že oproti domácnostem mají dodavatelé možnost vařit několik stovek porcí najednou, čímž výrazně šetří energií. Suroviny často odebírají z velkoskladů ve vratných bedýnkách a problém s dovozem pak řada firem řeší ekonomickým plánováním rozvozových tras.

Žádné starosti s vážením

V rámci krabičkové diety si stačí zvolit variantu jídelníčku s ohledem na váš konkrétní cíl a o nic víc se nemusíte starat. Pravidelně pak budete dostávat jídlo o určité energetické hodnotě, a ušetříte tak spoustu času vážením jednotlivých surovin i počítáním kalorií. 

V případě, že pro vás porce nebudou dostatečné nebo naopak zjistíte, že je na vás jídla příliš a dané množství nezvládnete sníst, stačí při další objednávce zvolit program s vyšší či nižší energetickou hodnotou. Některé firmy navíc nabízí službu nutričního poradenství, kdy vám samotní specialisté s výběrem programu mohou pomoci.

Další výhody krabičkové diety

Potřebujete specifický styl stravování a nechcete nad jídlem přemýšlet? Krabičková dieta je ideální volbou pro všechny zastánce rostlinné stravy, keto diety, maminky na mateřské či sportovce s nárokem na vysoký energetický příjem. 

Sestavit pestrý jídelníček, který bude obsahovat ve správném poměru veškeré potřebné živiny nemusí být v takových případech jednoduché a vhodná krabičková dieta je v tomto případě skvělým řešením. Jako bonus ochutnáte dosud nepoznané suroviny a zamezíte nudnému stereotypu, který je pro mnohé kámen úrazu v celém procesu hubnutí.   

Nevýhody krabičkové diety

Přestože pravidelné stravování pomocí krabiček dokáže hubnutí a zdravý životní styl v mnohém usnadnit, má samozřejmě i svá negativa. Většině z nich lze naštěstí předejít, ať už vlastní informovaností či výběrem vhodného dodavatele. Jaké nevýhody v sobě krabičková dieta skrývá a jak případné komplikace řešit?

Pozor na dostatečný energetický příjem

Řada krabičkových diet nabízí v rámci svých programů několik variant, přičemž některé mohou být pro zdravé fungování organismu z hlediska kalorického příjmu zcela nedostačující. 

Dejte si proto pozor, abyste zvolili takové menu, které vyhovuje vašim potřebám a předem si spočítejte, jaký by měl být váš denní kalorický příjem, případně se poraďte s nutričním terapeutem. Kromě adekvátního energetického příjmu si pohlídejte také vyvážený poměr makroživin, podíl vlákniny a dostatečné množství zeleniny.

Ne vždy se trefí do vaší chuti

Krabičková dieta vám sice ušetří starosti s plánováním a přípravou jídla, na druhou stranu se ale čas od času může stát, že vám dorazí pokrm, který nemáte rádi nebo na něj prostě jen v danou chvíli nemáte chuť. 

Většina firem však jídelníčky na svém webu dopředu zveřejňuje, a vy tak máte možnost dodavatele předem informovat a požádat o nahrazení dané suroviny či celého jídla. 

Může se ale stát, že se na jídelníček zapomenete podívat nebo vám omylem dorazí jiné jídlo – pro tyto případy je vhodné mít doma trvanlivé či mražené potraviny, které vás od hladu a návštěvy fastfoodu zachrání.

Nedostatečný výběr dodavatelů

Jestliže jste z menšího města nebo máte specifické dietní omezení, výběr vhodného dodavatele pro vás může být obtížnější. U některých firem bývá komplikací také neadekvátní časové okno pro dovoz krabiček, kvůli kterému musíte na vyzvednutí zbytečně čekat. 

To však snadno vyřešíte odběrem na místě, dovozem do práce či domluvou s někým, kdo vám jídlo převezme. Zkuste se například zeptat ve vaší oblíbené vietnamské večerce, zda by vám za malý poplatek krabičky uschovali v lednici a vy si je mohli vyzvednout po cestě domů.

Společenský dopad

Krabičková dieta může být dobrý sluha, ale zlý pán. Je užitečným pomocníkem při hubnutí a skvělým způsobem, jak se naučit zdravě stravovat. Pokud však na sebe budete příliš tvrdí a přestanete se kvůli krabičkám například účastnit společenských akcí či přijímat pozvání na večeři s přáteli, může vás to zbytečně odradit. 

Psychická pohoda je pro zdravé fungování těla i mysli nejdůležitější. Pokud si tedy čas od času místo krabičky dopřejete pohodový večer s přáteli, uděláte jedině dobře. Podmínkou navíc není objednání krabiček na každý den, klidně dopředu vyberte pouze určité dny či jen určitý počet chodů, o které máte zájem, a zbylý čas si jídlo zařiďte podle svých potřeb a preferencí.

Nad použitými surovinami nemáte 100 % kontrolu

Jelikož si jídlo nevaříte sami, ztrácíte kontrolu nejen nad použitými surovinami, ale také nad jejich původem. Pokud si však vyberete ověřenou firmu, která je transparentní a u jednotlivých jídel udává zdroje surovin, nemusí to být překážka. Řada z nich na svém webu představuje nabízené pokrmy pomocí fotografií či videa a nechává svým zákazníkům doslova „nahlédnout pod pokličku“, což riziko špatného výběru výrazně snižuje.

Neekologické balení

Narazit můžete také na problém s obalovým materiálem. Firmy si však poptávku po ekologickém řešení uvědomují a často používají krabičky vyrobené z recyklovatelných zdrojů. Někteří dovozci navíc nabízí možnost vratných obalů, kdy má zákazník přidělen určitý počet omyvatelných krabiček, které řidiči při závozu vrátí. Pokud je pro vás způsob balení důležitý, předem si jej u dodavatele ověřte.

Malá pestrost jídelníčku

Většina firem nabízí poměrně širokou škálu jídelních programů, některé z nich však mohou strádat v rámci zastoupení a variace jednotlivých surovin. Taková krabičková dieta se brzy stane monotónní a po čase vás přestane bavit, proto si dejte s výběrem záležet a zaměřte také na pestrost daného výživového plánu.

Musíte plánovat dopředu 

Odrazující může být i nutnost organizovat svůj čas dostatečně dopředu, abyste v případě potřeby objednávku na daný den zrušili. Podle studie zabývající se spojitostí mezi plánováním jídelníčku a tělesnou hmotností vám však plánování stravy může přinést výrazné benefity, jako je nižší pravděpodobnost nadváhy či pestřejší jídelníček.

Krabičková dieta – ano či ne?

Krabičková dieta je ideální volbou pro všechny, kdo chtějí jíst zdravě, pravidelně a vyváženě. Má sice své nevýhody, většinu z nich ale řešení výběr správného dodavatele, který splňuje vaše konkrétní požadavky. 

To se může zdát jako náročný úkol. Díky našemu srovnání krabičkových diet to ale pro vás bude hračka. Recenze vám nabídnou jasný přehled, co která firma nabízí, jaké jsou její přednosti a v čem naopak oproti konkurenci zaostává. V hodnocení zohledňujeme veškeré důležité parametry a snažíme se pro vás najít tu nejlepší krabičkovou dietu, která vám usnadní cestu ke zdraví a štíhlé linii.

Kdybychom vám měli doporučit jednu krabičkovou dietu..

⭐️ DOPORUČUJEME: Krabičková dieta s největší flexibilitou

Zdravé stravování

Krabičková dieta Zdravé stravování nabízí široký výběr jídelních programů se snahou uspokojit potřeby všech zákazníků. Nabídka je opravdu rozsáhlá a vybere si každý, ať už preferujete klasickou pestrou stravu, vegetariánská jídla, keto přístup nebo jste sportovec. K jídlu navíc můžete přidat i doplňkový chod v podobě polévky, dezertu, smoothie nebo třeba freshe.

Nespornou výhodou je možnost upravit si jídelníček podle svých preferencí. Můžete vyloučit potraviny, které nemáte rádi, a nahradit je svými oblíbenými surovinami. V nabídce bohužel chybí bezlaktózová i bezlepková varianta, možná je však úprava pro diabetiky.

Mgr. Alexandra Bednářová