Krabičková dieta se základy ve zdravé výživě

Pokud vaše stravování není nijak omezené zdravotními problémy ani specifickým životním stylem, tato krabičková dieta je pro vás jako dělaná. Přináší pestrý jídelníček, který splňuje zásady zdravého stravování a dodá vašemu tělu všechny živiny, které potřebuje pro své optimální fungování.

Doporučené zdravé krabičkové diety

S krabičkovou dietou je dodržování principů zdravého stravování snadné

Zdravá snídaně a posléze také oběd, svačina a večeře je pro tělo především zdrojem energie. Množství energie, kterou tělo dokáže z potravin načerpat, se měří v kaloriích

Každý potřebuje určitý počet kalorií pro udržování bazálního metabolismu (BMR), tedy pro základní fungování všech orgánů a aktivit nutných k přežití – například dýchání, udržování stabilní hmotnosti nebo produkci hormonů.

S fyzickou aktivitou množství kalorií nutných pro optimální fungování roste. Pokud jich přijímáme méně, tělo začne využívat zásoby energie a dochází k hubnutí. Jestliže je kalorií naopak přespříliš, bude si energii ukládat „na horší časy“ a tělesná váha začne stoupat.

Racionální strava však neřeší pouze, kolik kalorií zkonzumujeme, ale také poměr důležitých živin vůči energetické hodnotě použitých potravin. Bez dostatečného přísunu živin je totiž naše tělo mnohem náchylnější k rozvoji zánětů, vzniku různých onemocnění a stejně tak i k únavě, která vede k horším výkonům. 

Vyvážená strava by měla být bohatá zejména na bílkoviny, zdravé tuky, sacharidy, vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Pro všechny látky je ideální vybírat různé zdroje, které je obsahují v jiném poměru a v různé kombinaci s ostatními živinami.

Co by (ne)měl obsahovat pestrý jídelníček?

Jako zdravé potraviny nelze označit vysoce zpracované produkty – mezi ně patří především průmyslově upravené obiloviny, cukry a umělá sladidla, přidaná sůl, uzeniny, smažené a jiné pokrmy s vysokým obsahem trans tuků a alkohol. Kvůli kardiovaskulárnímu zdraví se nedoporučuje ani červené maso.

Pokud vás láká zdravá výživa, potřebujete mít pestrý jídelníček bohatý na široké spektrum potravin v co možná nejpřirozenějším stavu.

Zdravé krabičky jsou proto složené především z ovoce, čerstvé i tepelně upravené zeleniny, celozrnných obilovin a výrobků z nich, různých druhů luštěnin, ořechů a semínek, kvalitních mléčných výrobků a libového masa, zejména toho bílého a ryb.

Vegan, který dbá na jídelníček složený z průmyslově nezpracovaných rostlinných potravin, a pravidelně doplňuje vitamin B12vitamin D a vápník, má naprosto plnohodnotný jídelníček.

Veganství představuje bezpečný stravovací systém. Je však také hodně náročný. Každý začínající vegan by se měl nejprve vzdělat, aby si byl schopen sám sestavit čistě rostlinný a přitom zdravý a vyvážený jídelníček

Mnozí vegani si kladou za cíl konzumovat pouze nezávadné potraviny. Z jídelníčku postupně vyloučí nezdravá jídla, smažené pokrmy, živočišné produkty a další potraviny typu cukr a lepek, obecně hodnocených jako zdraví škodlivé, až jim nakonec zbude čerstvá zelenina.

Končí tak u kruté diety, která s opravdovou myšlenkou veganství nemá nic společného. Žít z úzkého segmentu potravin není dlouhodobě možné a hlavně zdravé. 

Při pečlivém plánování každodenního jídelníčku je důležité čerpat ze správných zdrojů, aby si začínající vegani nepoškodili zdraví a ohlídali si příjem všech živin. Při čistě rostlinném jídelníčku jim jinak hrozí zdravotní problémy způsobené nedostatkem živin.