Krabičková dieta Whole 30 spočívá v přípravě jídel z potravin bez zbytečných přídatných látek, které mohou potenciálně škodit zdraví. Hodí se pro každého, kdo chce pročistit svůj organismus, odhalit potraviny, které mu škodí, a využít stravu jako řešení různých zdravotních komplikací.

Doporučené krabičkové diety podle programu Whole 30

Základní principy diety Whole 30

Základním principem diety Whole 30 je výhradní použití ingrediencí, které neprošly silným průmyslovým zpracováním a tím pádem jsou co možná nejblíže jejich přirozenému stavu. Skrze Whole 30 jídelníček se lidé obvykle snaží docílit lepšího zdraví. 

Pokud totiž potraviny procházejí silnou úpravou, pro naše trávení již nejsou optimální. Obvykle pak mívají vysoký glykemický index, což vede k nárazovému vyplavení inzulinu a posléze rapidnímu poklesu glukózy v krvi. Následkem toho pociťujeme nárazovou únavu během dne a chuť k jídlu, i když nemáme hlad.

Nejde však jen o zpracování jako takové, ale i látky, které se při něm používají. Mezi konzervanty, sladidly a dalšími látkami označovanými jako „éčka“ se nachází řada alergenů a iritantů, které lidem často způsobují zdravotní potíže, aniž by o tom věděli.

Výrobky kvůli nim bývají i návykové a člověka nutí jíst více, než skutečně potřebuje, což přirozeně vede k nadváze nebo dokonce až k obezitě.

Jídelníček podle Whole 30 se zpravidla dodržuje po dobu jednoho měsíce, kdy se zpracované potraviny zcela eliminují a dochází k vyčištění organismu. Poté se jednotlivé skupiny produktů postupně opět zařazují a sleduje se, zda vyvolají nějakou negativní reakci.

Jaké potraviny dieta Whole 30 (ne)obsahuje?

Pokud se rozhodnete Whole 30 stravování vyzkoušet na vlastní kůži, počítejte s tím, že se na nějakou dobu rozloučíte s celou řadou potravin a také s alkoholem. 

Konkrétně s principy Whole 30 jídelníčku nekorespondují potraviny, jako je cukr a umělá sladidla, všechny druhy obilovin, luštěniny (včetně sóji a arašídů), mléčné výrobky, některé druhy olejů a potraviny obsahující aditiva, a to zejména karagenan, glutamát a siřičitany. 

Naopak u Whole 30 povolené potraviny zahrnují maso včetně ryb a mořských plodů, vejce, zeleninu, ovoce, přírodní tuky, ořechy, ocet s výjimkou sladového octa, bylinky a koření

Společnosti, které mají v nabídce krabičky podle Whole 30

Vegan, který dbá na jídelníček složený z průmyslově nezpracovaných rostlinných potravin, a pravidelně doplňuje vitamin B12vitamin D a vápník, má naprosto plnohodnotný jídelníček.

Veganství představuje bezpečný stravovací systém. Je však také hodně náročný. Každý začínající vegan by se měl nejprve vzdělat, aby si byl schopen sám sestavit čistě rostlinný a přitom zdravý a vyvážený jídelníček

Mnozí vegani si kladou za cíl konzumovat pouze nezávadné potraviny. Z jídelníčku postupně vyloučí nezdravá jídla, smažené pokrmy, živočišné produkty a další potraviny typu cukr a lepek, obecně hodnocených jako zdraví škodlivé, až jim nakonec zbude čerstvá zelenina.

Končí tak u kruté diety, která s opravdovou myšlenkou veganství nemá nic společného. Žít z úzkého segmentu potravin není dlouhodobě možné a hlavně zdravé. 

Při pečlivém plánování každodenního jídelníčku je důležité čerpat ze správných zdrojů, aby si začínající vegani nepoškodili zdraví a ohlídali si příjem všech živin. Při čistě rostlinném jídelníčku jim jinak hrozí zdravotní problémy způsobené nedostatkem živin.