Krabičková dieta s označením „vegan“ přináší nutričně vyvážené snídaně, obědy i večeře bez obsahu živočišných potravin. Jídelníček je tím pádem vhodný pro všechny vegany, ať už se pro rostlinné stravování rozhodli z jakýchkoli důvodů.

Nejde však jen o ně, veganské krabičky může využít každý, kdo má chuť svůj jídelníček výrazně odlehčit.

Doporučené krabičkové diety pro vegany

Základní principy veganské stravy

Veganské jídlo je jedním ze střípků komplexního životního stylu označovaného jako veganství. Spočívá v tom, že se lidé zřeknou všech produktů získaných ze zvířat, a to z etických, environmentálních a také zdravotních důvodů. 

Když se k veganské stravě přistupuje správně, skutečně může prospívat lidskému zdraví. Kromě úbytku na váze její přínosy zahrnují například pozitivní vliv na zdraví srdce a potenciál předcházet vzniku cukrovky 2. typu a některým druhů rakoviny.

Je však třeba zdůraznit, že to, co jedí vegani, nemusí být nutně zdravé. I když je jídelníček rostlinný, pokud se skládá primárně ze smažených a tučných jídel, nepomůže to ani srdci ani hubnutí.

Potenciálním rizikem rostlinné stravy je nedostatečný přísun životně důležitých živin. Nejčastěji diskutovaným tématem jsou bílkoviny, kterých vegan potraviny sice obsahují dostatek, ale většinou nemají optimální poměr esenciálních aminokyselin a je tedy třeba kombinovat různé zdroje.

Co se týče vitamínů a minerálů, je třeba hlídat zejména dostatečný přísun železa, selenu, vitamínů B12 a D – poslední dva je obvykle třeba užívat ve formě doplňků stravy.

Co veganský jídelníček (ne)obsahuje?

Veganská strava se od jiných typů diet liší v tom, že neobsahuje žádné živočišné produkty – nenajdete v ní tedy nejen maso a ryby, ale ani mléčné výrobky, vejce či med.

Nemyslete si ale, že byste jako vegan byli hlady. Mezi veganské potraviny patří nejen zelenina a tofu, ale také všechny druhy luštěnin, obilovin a ovoce, stejně tak jako houby, ořechy a semínka

Často se navíc při vaření využívají vegan potraviny, které slouží jako alternativy k živočišným výrobkům – například různá rostlinná mléka, sýry, jogurty nebo uzeniny. Rozhodně tedy neplatí, že by veganský jídelníček byl nudný.

Společnosti, které mají v nabídce veganské krabičky

Vegan, který dbá na jídelníček složený z průmyslově nezpracovaných rostlinných potravin, a pravidelně doplňuje vitamin B12vitamin D a vápník, má naprosto plnohodnotný jídelníček.

Veganství představuje bezpečný stravovací systém. Je však také hodně náročný. Každý začínající vegan by se měl nejprve vzdělat, aby si byl schopen sám sestavit čistě rostlinný a přitom zdravý a vyvážený jídelníček

Mnozí vegani si kladou za cíl konzumovat pouze nezávadné potraviny. Z jídelníčku postupně vyloučí nezdravá jídla, smažené pokrmy, živočišné produkty a další potraviny typu cukr a lepek, obecně hodnocených jako zdraví škodlivé, až jim nakonec zbude čerstvá zelenina.

Končí tak u kruté diety, která s opravdovou myšlenkou veganství nemá nic společného. Žít z úzkého segmentu potravin není dlouhodobě možné a hlavně zdravé. 

Při pečlivém plánování každodenního jídelníčku je důležité čerpat ze správných zdrojů, aby si začínající vegani nepoškodili zdraví a ohlídali si příjem všech živin. Při čistě rostlinném jídelníčku jim jinak hrozí zdravotní problémy způsobené nedostatkem živin.