Low carb krabičková dieta

Krabičková dieta s označením Low carb spočívá ve snížené konzumaci sacharidů oproti běžnému standardu. Obvykle se k takovému stravování uchylují lidé, kteří se snaží zhubnout, udržovat krevní cukr pod kontrolou nebo celkově posílit své zdraví – pokud je to i váš případ, jste tu rozhodně správně.

Doporučené Low carb krabičkové diety

Základní principy Low carb diety

V běžné dietě sacharidy představují hlavní zdroj energie a tvoří přibližně 50–60 % stravy průměrného člověka. 

Low carb jídelníček spočívá v tom, že se příjem sacharidů sníží zhruba na 15–20 % z celkového denního příjmu makroživin. Lidé pak staví svůj jídelníček především na bílkovinách a tucích, které se stanou jejich primárním zdrojem energie.

Pokud zvolí Low carb program s dostatečně nízkým příjmem sacharidů, v těle se spustí proces zvaný ketóza. Zjednodušeně řečeno dojde k tomu, že tělo vyčerpá snadno dostupné zásoby energie v podobě glykogenu a začne spalovat vlastní tuk, aby mělo z čeho fungovat.

V tomto stavu však nelze setrvávat dlouhodobě, proto se Low carb strava obvykle udržuje na takové úrovni, aby ke ketóze nedocházelo.

I tak může být Low carb dieta přínosná v rámci spalování tělesného tuku i posilování celkového zdraví. Snížením příjmu cukru a škrobu dojde k poklesu hladiny cukru v krvi a snížení produkce hormonu inzulinu, jehož nadměrné množství přispívá k ukládání tuku v těle.

Co Low carb jídelníček (ne)obsahuje?

Pokud uvažujete o tom, že byste vyzkoušeli Low carb krabičky, počítejte s tím, že budou opravdu bohaté na bílkoviny a tuky

Mezi povolené potraviny Low carb stravování tedy patří všechny druhy masa včetně ryb a mořských plodů, sýry, vejce, zelenina vyrůstající nad zemí a přírodní tuky jako například máslo.

Za Low carb potraviny naopak nelze označit ovoce, potraviny bohaté na škroby (brambory, kukuřice, luštěniny, obiloviny včetně mouky a výrobků z ní – např. těstoviny a pečivo), sladké a alkoholické nápoje a cukrovinky.

Na závěr je třeba říct, že by se Low carb dietě měli vyhnout lidé užívající léky na cukrovku či vysoký tlak a také kojící ženy.

Společnosti, které mají v nabídce Low carb krabičky