Krabičková dieta bez laktózy

Krabičková dieta bez laktózy je ideální volbou pro každého, kdo trpí intolerancí na laktózu či alergií na mléko. Jídelníček totiž nezahrnuje potraviny, které ji přirozeně obsahují, jako je mléko a výrobky z něj. Naopak je dieta obohacena o potraviny obsahující živiny, které by člověku kvůli absenci mléčných produktů ve stravě mohly chybět.

Doporučené krabičkové diety bez laktózy

Základní principy diety při nesnášenlivosti laktózy

Pokud se někdo stravuje zcela bez laktózy, jeho jídelníček nezahrnuje potraviny, které ji přirozeně obsahují. Jde především o mléko a výrobky z něj a nesejde na tom, zda pochází z krávy, kozy či ovce – laktóza je totiž součástí mléka všech savců.

Co je laktóza?

Jedná se o mléčný cukr s poměrně složitou strukturou. Ke správnému vstřebávání laktózy je nezbytný enzym laktáza obývající tenké střevo, který laktózu štěpí na glukózu a galaktózu – mnohem snadněji stravitelné cukry.

Právě potíže s produkcí laktázy a její následný nedostatek jsou příčinou intolerance laktózy – nejčastějšího důvodu, proč se její konzumaci lidé vyhýbají. Pokud totiž v těle chybí laktáza, není schopné laktózu správně vstřebat a kvůli tomu začne protestovat. 

S nedostatkem laktázy se potýkají spíše děti starší 5 let a dospělí lidé — s věkem totiž jeho množství přirozeně klesá.

Nesnášenlivost laktózy se pak projevuje zejména trávicími obtížemi, jako jsou křeče v břiše a celková nevolnost, zvracení a průjmy nebo plynatost. Mimo to na sebe intolerance na laktózu může vzít podobu akné nebo bolestí hlavy a migrény.

Avšak pozor, laktózová intolerance není totéž co alergie na mléko – při ní totiž imunitní systém přehnaně reaguje na mléčnou bílkovinu jakožto alergen, zatímco k nesnášenlivosti dochází kvůli absenci zmíněného enzymu. 

Co v bezlaktózové dietě (ne)najdete?

Pokud má být jídelníček kompletně bez laktózy, rozhodně nebude obsahovat mléko a výrobky z něj, tedy ani máslo, tvaroh, jogurty, smetanu, kvašené mléčné výrobky či pudink, alespoň ne ve svém klasickém stavu. 

V restauracích lze nevhodné pokrmy, které by mohly mléko obsahovat jakožto jednu z ingrediencí, rozpoznat podle seznamu alergenů – ukrývá se pod číslem 7.

Na rozdíl od alergiků na mléko si však lidé s laktózovou intolerancí mohou dopřát mléčné výrobky bez laktózy, které jsou jí při výrobě úplně, nebo alespoň z většinové části zbavené. Mimo to existují i jiné potraviny bez laktózy, které ji přirozeně neobsahují a mohou alespoň částečně nahradit běžné mléčné výrobky – nejčastěji se jedná o jejich rostlinné alternativy, většinou vyrobené ze sóji či rýže.

Lidé se mléčné výrobky často bojí vyřadit kvůli jejich obsahu důležitých vitamínů a minerálů. Krabičková dieta však bývá sestavena s ohledem na všechny výživové požadavky lidského těla, a proto tyto cenné látky obsahuje, jen k tomu využívá jiné, bezpečné zdroje. Snídaně, oběd i večeře tak bude komplexní a navíc zcela bez laktózy.

Společnosti, které mají v nabídce krabičky bez laktózy

Vegan, který dbá na jídelníček složený z průmyslově nezpracovaných rostlinných potravin, a pravidelně doplňuje vitamin B12vitamin D a vápník, má naprosto plnohodnotný jídelníček.

Veganství představuje bezpečný stravovací systém. Je však také hodně náročný. Každý začínající vegan by se měl nejprve vzdělat, aby si byl schopen sám sestavit čistě rostlinný a přitom zdravý a vyvážený jídelníček

Mnozí vegani si kladou za cíl konzumovat pouze nezávadné potraviny. Z jídelníčku postupně vyloučí nezdravá jídla, smažené pokrmy, živočišné produkty a další potraviny typu cukr a lepek, obecně hodnocených jako zdraví škodlivé, až jim nakonec zbude čerstvá zelenina.

Končí tak u kruté diety, která s opravdovou myšlenkou veganství nemá nic společného. Žít z úzkého segmentu potravin není dlouhodobě možné a hlavně zdravé. 

Při pečlivém plánování každodenního jídelníčku je důležité čerpat ze správných zdrojů, aby si začínající vegani nepoškodili zdraví a ohlídali si příjem všech živin. Při čistě rostlinném jídelníčku jim jinak hrozí zdravotní problémy způsobené nedostatkem živin.