Krabičková dieta

Stravovat se pestře. Používat čerstvé suroviny. Dbát na vyvážený poměr živin. Omezit sladká, tučná či jinak nezdravá jídla. Jíst pravidelně několikrát denně. Tak lze shrnout obecně zásady zdravého jídelníčku. Většina lidí však ztroskotá na tom, že na nákupy a vaření nemají čas, ani chuť. Skvělé řešení nabízí krabičková dieta.

Co je krabičková dieta a jak funguje

Jedná se o moderní způsob zdravého stravování oblíbený zejména mezi zaneprázdněnými lidmi. Oblíbený proto, že je bez starosti a bez práce. Princip krabičkové diety je založen na objednání a dodání balíčku již hotových jídel na každý den nebo na určité období

Balíček na den většinou obsahuje tři hlavní jídla (snídani, oběd a večeři), některé i svačiny. Obsah závisí na výběru konkrétního balíčku a diety. Vybírat je možné z několika typů od redukčních, bezlepkových, vegetariánských, veganských, paleo, low carb diet a dalších. 

Zdravé jídlo na celý den bez nákupu a vaření

Krabičková dieta dokáže hravě odstranit problémy, se kterými se lidi nedokáží sami poradit. Nejčastěji se jedná o:

 • nedostatek času potřebného na nákup zdravých surovin,
 • čas na každodenní přípravu a vaření vyvážených pokrmů,
 • organizační záležitosti spojené s pravidelnými nákupy, vytvářením zásob a vařením,
 • vymýšlení nových a zajímavých receptů pro každý den.

Kdo dovoz jídel až domů ocení?

Každý, kdo nemá čas si připravovat zdravá jídla sám a chce využít možnosti ulehčit si starosti spojené s nakupováním potravin.

 • Velmi zaměstnané osoby – jestliže trávíte většinu dne v práci a nemáte čas chodit na nákupy, stát ve frontách a pak ještě trávit hodiny v kuchyni, hotové jídlo vám vytrhne trn z paty.
 • Lidé s nadváhou – pokud trpíte nadváhou a nevíte, jak se stravovat, může pro vás být vhodným startem.
 • Maminky na mateřské – starost o děti a domácnosti je náročná. Hotová jídla vás zbaví povinnosti vařit.
 • Starší a nemocní lidé – pokud vám fyzické zdraví nedovoluje chodit na nákupy a připravovat si denně zdravá jídla, krabičková dieta vám poskytne potřebné živiny bez námahy.

Nikdo nechce po práci chodit do obchodu s potravinami a zejména tehdy, když je zaneprázdněn. Musíte strávit určitý čas výběrem jídla, vystát si frontu a ještě sedět v autě při cestě domů. Pokud si nedojdete do obchodu, nebudete mít večeři. Díky tomuto konceptu víte, že večeře už čeká doma v ledničce.

Výhody krabičkové diety

 • žádná starost s vařením
 • žádná starost s nákupy
 • chutná, nutričně vyvážená a zdravá jídla
 • pravidelné stravování
 • pestrost jídelníčku
 • porce velké tak akorát
 • hotová jídla si můžete vzít kamkoliv s sebou
 • přirozené hubnutí / nabírání svalové hmoty (podle vašeho cíle)
 • více času na sebe, rodinu a přátele

Krabičkové diety poskytují vyvážené a výživné stravovací plány. Menu bývá navržené tak, aby byl zajištěný dostatek živin v každém jídle, a zároveň jste měli kalorie, tuky i cukry pod kontrolou. Tímto způsobem můžete snadno maximalizovat příjem vitaminů a minerálů, a být díky nim produktivnější než kdy předtím.

7 tipů, jak vybrat toho pravého prodejce krabičkové diety

1. Všímejte si prezentace na webu

Prvním ukazatelem kvality mohou být už pouhé webové stránky provozovatele krabičkové diety. Pokud je web přehledný, má kvalitní grafiku a je na něm vidět, že si s ním dala firma práci, znamená to první plusové body. Na stránkách by se měla nacházet také adresa a telefonní či e-mailový kontakt pro případ jakýchkoliv dotazů ze strany klientů.

2. Zjistěte, z jakých surovin se jídla připravují

Jednotlivá jídla by se měla skládat ze zdravých a pokud možno nezpracovaných surovin. Patří sem zejména ovoce, zelenina, libové maso, celozrnné pečivo, luštěniny, zdravé tuky a méně tučné mléčné výrobky. Výhodou je příjem zeleniny v objemu 200 – 400 g denně a alespoň částečné používání lokálních surovin.

3. Otestujte chuť jídla

Při výběru naslepo si nikdy nemůžete být jistí tím, zda vám dietní jídlo bude skutečně chutnat. Pokud máte obavy, zeptejte se provozovatele krabičkové diety, zda by vám mohl nabídnout jeden ochutnávkový den, a to bez závazku další objednávky.

4. Spolupráce s odborníkem na výživu

Na webových stránkách Vím, co jím odborníci na výživu upozorňují na důležitost odborné garance jídelníčku:

Je dobré se podívat, kdo stojí za sestavováním jídelníčku, zda je to kvalifikovaný odborník, např. nutriční terapeut, nebo na webu taková informace chybí. Prodej krabičkových diet není ze zákona vázán na nějakou speciální kvalifikaci, takže je může vyrábět, kdo chce.

Nutriční specialista Ing. Iva Veselá pro Deník.cz uvedla:

Měli byste mít možnost znát jídelníček předem, složení jídel, nutriční hodnotu každého jídla, kdo jídlo sestavuje a zda má tento člověk odpovídající vzdělání.

5. Individuální programy

Kvalitu společnosti nabízející krabičkové diety poznáte podle toho, zda nabízí více redukčních programů. Konzultant vám osobně nebo na dálku doporučí ideální program na základě vašeho věku, metabolismu, výšky, váhy a energetického výdeje.

6. Vyhněte se drastickému hubnutí

Zajímejte se o výši kalorického příjmu, který by měl odpovídat potřebám vašeho metabolismu. Příliš nízká kalorická hodnota jídel v krabičkách může vést k hladu a následnému jojo efektu.

Výživová poradkyně Kristýna Galová serveru Novinky.cz řekla:

U některých krabičkových diet je denní příjem energie snížen až na 4400 kJ. Při zdravé redukci hmotnosti se však obecně nedoporučuje přijímat méně než cca 5000 kJ za den u žen a 6000 kJ u mužů.

Pokud neznáte hodnotu svého bazálního metabolismu a nevíte, jak vysoký by měl být váš energetický příjem, provozovatel krabičkové diety vám musí být schopný v tomto směru poradit a doporučit program přesně pro vás.

7. Hledejte recenze

Při hledání dodavatele se nezaměřujte pouze na cenu. Najděte si maximum informací, pečlivě pročtěte recenze a na základě nich se rozhodněte. Zajímejte se, kdo pro vás denní menu skládá. Mělo by jít o zkušené nutriční specialisty, kteří jídlo „z krabičky“ sezónně obměňují.

A proto jsme tady my, abychom vám pomohli najít pro vás ideální krabičkovou dietu

Krabičkové diety za vás testujeme, abyste nekupovali zajíce v pytli.